Cílem studie odtokových poměrů (SOP) je zpravidla vymezení rozlivů povodňových průtoků Q5, Q20 a Q100 a aktivní zóny záplavového území. V rámci zpracování SOP standardně zajišťujeme geodetické zaměření vlastního toku, hydrotechnických objektů na toku a území podél toku v potřebném rozsahu.
Geodetické zaměření bývá podle potřeby doplněno digitálním modelem reliéfu čtvrté generace DMR4G. Z geodetického zaměření a DMR4G je dále vytvořen digitální model terénu (DMT), který je použit pro generování geometrie výpočetního modelu a pro vykreslení map rozlivů.
Dalšími standardně zajišťovanými podklady jsou hydrologické údaje ČHMÚ, informace o historických povodních, detailní fotodokumentace, atd.
Na základě uvedených podkladů je pomocí modelu HEC-RAS proveden hydrotechnický výpočet ustáleného nerovnoměrného proudění, pro sadu posuzovaných průtoků jsou na podkladu DMT vykresleny mapy rozlivů pro současný stav.
V případě potřeby jsou v rámci studie navržena a optimalizována opatření na zvýšení stávající úrovně ochrany před povodněmi (zkapacitnění koryta, rekonstrukce nevyhovujících objektů na toku, snížení povodňových průtoků pomocí retenční nádrže, atd.) a pro návrhový stav jsou vypracovány nové mapy rozlivů. Pro navrhovaná opatření je proveden orientační odhad nákladů pro možnost předběžného vyhodnocení ekonomické efektivnosti.
Posledním výstupem studie je zpravidla podklad pro vyhlášení záplavových území ve smyslu vyhlášky 236/2002 Sb.